festiwal 2019

II edycja Festiwalu Naturalnego Budowania odbyła się 18 i 19 maja w Łodzi i była wyjątkowym spotkaniem kilkuset osób zainteresowanych tematem zrównoważonego projektowania i budowania oraz dużym krokiem na przód dla rozwoju budownictwa naturalnego w Polsce. Na Festiwalu można było zdobyć wiedzę teoretyczną na wykładach i praktyczną na warsztatach, poznać naturalne materiały i technologie oraz spotkać najlepszych specjalistów z Polski i Europy. 

 

 

W ramach festiwalu odbyły się wykłady, panele dyskusyjne, warsztaty i pokazy naturalnych technik budowania, grupy dyskusyjne, spotkania ze specjalistami oraz wystawa naturalnych materiałów.

wykłady

Ponad 20 prelegentów podzieliło się zdobywaną latami wiedzą z zakresu budownictwa naturalnego. Wykłady dotyczyły szeroko rozumianej tematyki budowy naturalnego domu – począwszy od świadomego projektowania, poprzez aspekty prawne, materiały i technologie budowy, aż po naturalne wykończenia wnętrz.

warsztaty

Warsztaty i pokazy prowadzone w plenerze były doskonałym poszerzeniem wiedzy teoretycznej zdobytej na wykładach. Doświadczeni specjaliści w praktyce pokazali jak powstają ściany ze słomy i z konopi. Uczestnicy mogli spróbować swoich sił w nakładaniu tynków glinianych, pracy z drewnem i malowaniu farbami naturalnymi.

spotkania

Nie zabrakło miejsca na spotkania z osobami, które proces budowy mają już za sobą i chętnie dzielą się swoim doświadczeniem. Do udziału w festiwalu zaproszone zostały również firmy oferujące produkty i usługi związane z branżą budownictwa naturalnego, po to by uczestnicy mogli zapoznać się z dostępnymi na rynku materiałami i rozwiązaniami.

 

Wśród prelegentów festiwalu znaleźli się eksperci w różnych technologiach naturalnego budowania. W trakcie wykładów opowiedzieli o ich pracy, ciekawych realizacjach jak również o rozwoju budownictwa naturalnego w Europie i na świecie.

Magdalena Górska

(eKodama / OSBN)

Piotr Jastrzębski

(Podlaskie Konopie / OSBN)

Przemysław Woś

(ŚwiaDom / OSBN)