Mateusz Mastalski – przedstawiamy prelegentów

Mateusz Mastalski
muzeum architektury Wrocław
muzeum architektury Wrocław 1
Pierwszy dzień festiwalu (30.09.2022) w Muzeum Architektury to wielkie otwarcie tak dosłownie, jak i w przenośni. Postaramy się jak najszerzej zilustrować rolę naturalnego budowania na tle wyzwań stojących przed architekturą, także – a może przede wszystkim: tą “mainstreamową”. Bo wiecie, czasy są takie, że szukając “redukcji” CO2 duże firmy i instytucje zaczynają sięgać po naturalne materiały..
Gościem specjalnym będzie Mateusz Mastalski (Associate Design Director w: Henning Larsen), który przedstawi jak projektowanie “eko” wygląda z perspektywy dużej duńskiej pracowni architektonicznej. (Nie martwcie się: będzie trochę o słomie ). O bardziej lokalnym zastosowaniu naturalnych materiałów opowiedzą m.in. Magda Górska, Michał Koziej i Przemo Woś z OSBN.
Podsumowaniem i “wielkim finałem” dnia będzie dyskusja w której projektanci “naturalno budowlani” i “mainstreamowi” zmagać się będą z pytaniami o to, jak budować i mieszkać w czasach kryzysów.
Mamy nadzieję, że tego dnia spotkają się osoby zarówno zainteresowane naturalnym budownictwem, jak i osoby profesjonalnie zajmujące się architekturą, budownictwem, planowaniem i administracją.

Tegoroczna edycja Festiwalu jest elementem realizowanego przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Budownictwa Naturalnego i Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu projektu „Dekarbonizacja procesów budowlanych – wprowadzenie materiałów naturalnych o zerowym śladzie węglowym, w tym drewna do gospodarki obiegu cyrkularnego w budownictwie”, finansowanego z funduszy EOG w ramach programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”. Fundusze EOG reprezentują wkład Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w tworzenie Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.